RECEPTI OD RIBIZLA: Kako se pravi džem, a kako ukusni sok
Iako je često zapostavljena ribizla je veoma korisna i može da pomogne kod brojnih zdravstvenih tegoba. Bilo da je riječ o crvenoj ili crnoj, ona je zaista izvanredan izvor mnogih korisnih vitamina.
Sadrži vitamin C, kao i gvožđe koje uveliko pomaže kod anemije. Vitamin C ima i antihistaminska svojstva koja smanjuju djelovanje alergena, štiti od bakterija i olakšava tegobe astme.
Neka od zdravstvenih svojstava ribizle:
štiti krvne sudove i kosti
poboljšava rad digestivnog trakta
pomaže kod anemije
jača imunitet
snižava visok krvni pritisak
poboljšava zdravlje kostiju
Recept za čaj od ribizla:
Ovaj čaj se koristi u liječenju prehlade, za jačanje imuniteta, ublažavanje oticanja i nedostatak vitamina. Za pripremu čaja pogodni su i svježi i osušeni, fermentirani ili smrznuti listovi ribizle.
U ovom slučaju možete koristiti ne samo njih, već i grane s bobicama. Te će komponente poboljšati ljekovita svojstva ovog napitka, dati ugodan okus i aromu. Mogu se kombinirati s drugim biljem – metvicom, kamilicom, laticama čajne ruže, Ivanovim čajem, lipom, bobicama šipka, malinama, kupinama.
Kako ga pripremiti
Dovoljno je 1 kašiku sirovina preliti čašom kipuće vode i ostaviti da se kuha 15 minuta. Zatim filtriraju kroz cjedilo i to je to – čaj je spreman. Čaj od čaja od listova ribizle možete napraviti s uobičajenim crnim ili zelenim čajem.
Recept za sok od ribizle
Najlakša opcija je korištenje sokovnika za dobivanje ukusnog pića. Kuhanje soka od crnog ribizla preko sokovnika za zimu olakšava domaćicama čitav proces konzerviranja. Ribizle se stavljaju u zdjelu sokovnika, uređaj se uključuje, nakon čega se gotov napitak izlije kroz posebnu rupu. Ostatak od bobičastog voća se ispušta.
Recept za čuveni džem od ribizla
Sastojci koji su vam potrebni:
Crna ribizla – 1 kilogram
Ksilitol (brezin šećer, zdrava varijanta) – 1 kilogram
Prvo trebamo vrlo pažljivo sortirati bobice i staviti ih u zdjelu ili duboku zdjelu. U ribizlu dodajte ksilitol i njime samljeti bobice.
Stavimo zdjelu bobica na vatru i dovedemo masu do vrenja, kuhamo džem 5 minuta na laganoj vatri.
Gotov džem rasporedimo u sterilizirane tople staklenke i razvaljamo. Ostavimo ga ispod pokrivača dok se potpuno ne ohladi, a zatim ga prebacimo na hladno mjesto za čuvanje.
Kao što vidite, u tome nema ništa komplicirano, a bilo koja, čak i najneiskusnija domaćica će lako ispratiti ovaj recept.
Zato pripremite i vi ovaj ukusni džem i poboljšajte svoje zdravlje!
Uživajte!
Izvor: objektiv.rs/ narodnilijek.com, hr.cookinghealthy4u.com